A bizalmi vagyonkezelési szerződés 
A bizalmi vagyonkezelési szerződés tárgyát képező vagyontömeg áfa alanyisága
Kérdésként merült fel, hogy az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: Áfa tv.) fogalmi rendszerét tekintve adóalanynak minősül-e a — Polgári Törvénykönyvről szóló 2013, évi V. törvény (továbbiakban: Ptk.) 6.310. §-ában foglalt bizalmi vagyonkezelési szerződés tárgyát képező — gazdasági tevékenység végzésével érintett vagyontömeg (dolgok, ráruházott jogok és követelések)
A Ptk. 6:310 § (1) bekezdése értelmében a bizalmi vagyonkezelési szerződés alapján a vagyonkezelő a vagyonrendelő által tulajdonába adott dolgok, ráruházott jogok és követelések (a továbbiakban: kezelt vagyon) saját nevében a kedvezményezett javára történő kezelésére, a vagyonrendelő díj fizetésére köteles.
Az így értelmezett kezelt vagyon esetlegesen fennálló adóalanyiságának megítélése kapcsán az Áfa tv-ben használatos adóalany fogalomból kell kiindulni nevezetesen abból, hogy az adóalanynak az a jogképes személy vagy szervezet minősül, aki/amely saját neve alatt gazdasági tevékenységet folytat, tekintet nélkül annak helyére, céljára és eredményére). (Áfa tv. 5. § (1)bekezdés]
Ezen utóbbi meghatározás alapján -tekintettel arra, hogy sem a bizalmi vagyonkezelésbe adott vagyon tömeg, sem az annak részét képező egyes vagyonelemek nem minősülnek olyan jogképes szervezetnek, mely a saját neve alatt gazdasági tevékenységet folytat- megállapítható, hogy a kezelt vagyon (a bizalmi vagyonkezelésbe adás tényétől függetlenül) az áfa rendszerében nem tekinthető adóalanynak.
A már kifejtettekkel összhangban szükséges rögzíteni továbbá, hogy – a kezelt vagyon áfa alanyiságának hiányában — a vagyontömeg vagyontárgyaival folytatott tevékenység, mint gazdasági tevékenység tekintetében a bizalmi vagyonkezelő válik adóalannyá, a vagyontárgyak kezelésével összefüggésben felmerülő áfa-kötelezettségét a vagyonkezelő saját nevében teljesíti.
Mindez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a kezelt vagyonnal, illetve az annak körébe tartozó egyes eszközökkel kapcsolatos gazdasági tevékenység (ide értve a Közösségen belüli ügyletekben való részvétel esetét is) minden esetben a bizalmi vagyonkezelő általános forgalmi adóalanyiságának körébe tartozik, következésképp a szóban forgó gazdasági eseményeket érintően az adófizetésre kötelezett illetve az adólevonásra jogosult személynek a bizalmi vagyonkezelő minősül.
A vagyonkezelés keretében lebonyolított ügyletek bizonylatolási kötelezettségét illetően megjegyzendő továbbá, hogy -a már leírtakból következően- a bizalmi vagyonkezelőnek a termék értékesítői/szolgáltatás nyújtói oldalon az egyes ügyletekről a saját nevében szükséges számlát kiállítania, illetve termék beszerzői/szolgáltatás igénybe vevői oldalon kizárólag a saját nevére szóló számla befogadására van jogszabály lehetősége.
2023.04.16