A megbízható adózói státusz 
I.
A megbízható adózói státusz besorolás kritériumai
A megbízható adózói státusz „birtoklásához” az adóalanynak cégjegyzékbe bejegyzett adózónak, csoportos adóalanynak, vagy áfa-regisztráltnak kell minősülnie és meg kell felelnie az alábbi együttes feltételeknek (a feltételek „és” logikai kapcsolatban vannak, ami azt jelenti, hogy csak abban az esetben minősül az adózó megbízhatónak, ha az összes feltétel egyszerre teljesül):
- a) legalább három éve folyamatosan működik, vagy legalább három éve áfa-regisztrált adóalanynak minősül, (nyilvánosan működő részvénytársaságnak nem kell ennek a feltételnek megfelelnie)
- b) a tárgyévben és az azt megelőző öt évben az állami adó- és vámhatóság által az adózó terhére megállapított összes adókülönbözet nem haladta meg az adózó tárgyévre megállapított adóteljesítményének három százalékát, azzal, hogy az adózó terhére megállapított összes adókülönbözetet csökkenteni kell a tárgyévben és az azt megelőző öt évben az állami adó- és vámhatóság által az adózó javára megállapított összes adókülönbözettel,
- c) a tárgyévben és az azt megelőző négy évben az állami adó- és vámhatóság nem indított ellene végrehajtási eljárást, ide nem értve az átvezetést és a visszatartási jog gyakorlását,
- d) a tárgyévben és az azt megelőző öt évben nem állt és nem áll csőd-, felszámolási, illetve kényszertörlési eljárás alatt,
- e) nem rendelkezik ötszázezer forintot meghaladó nettó adótartozással,
- f) a tárgyévben és az azt megelőző öt évben nem állt és nem áll adószám törlés hatálya alatt,
- g) a terhére az állami adó- és vámhatóság által kiszabott, a tárgyévet megelőző két évben esedékessé vált mulasztási bírság – ideértve a jövedéki bírságot is – összege nem haladta meg az adózó tárgyévre megállapított adóteljesítményének egy százalékát,
- h) nem minősül kockázatos adózónak, és
- i) a tárgyévre vonatkozó adóteljesítménye pozitív.
II.
A megbízható adózót megillető kedvezmények a szankcionálás szabályain kívül
1.
A NAV által végzett ellenőrzés időtartama nem haladhatja meg a 180 napot. Nem alkalmazható ez a rendelkezés akkor, ha az adózó az ellenőrzést akadályozó módon nem tesz eleget együttműködési kötelezettségének. Az együttműködési kötelezettség megszegésének minősül különösen, ha az adózó az ellenőrzés időtartama alatt az állami adó- és vámhatóság számára nem elérhető, iratait teljeskörűen az ellenőrzés 180 napon belüli lezárását biztosító időpontban nem bocsátja az állami adó- és vámhatóság rendelkezésére.
2.
A megbízható adózó – ide nem értve a nyilvánosan működő részvénytársaságot – által visszaigényelt általános forgalmi adót a NAV 30 napon belül utalja ki. A megbízható nyilvánosan működő részvénytársaság adózó által visszaigényelt általános forgalmi adót az állami adó- és vámhatóság húsz napon belül utalja ki.
3.
A megbízható adózó részére az állami adó- és vámhatóság az általa nyilvántartott adótartozásra az adózó elektronikus úton benyújtott kérelmére évente egy alkalommal automatikusan legfeljebb 12 havi pótlékmentes fizetési könnyítést engedélyez a feltételek vizsgálata nélkül.
Az automatikus fizetési könnyítés kizárólag akkor engedélyezhető, ha a kérelmező nettó módon számított adótartozása az elbírálás időpontjában nem haladja meg a 3 millió forintot. Ha a megbízható adózó az automatikus fizetési könnyítés feltételeinek nem felel meg, úgy kérelmét az állami adó- és vámhatóság az általános szabályok szerint bírálja el.
Ha az adózó az esedékes részlet befizetését nem teljesíti, az automatikus fizetési könnyítés érvényét veszti, és a tartozás egy összegben esedékessé válik. Ez esetben az állami adó- és vámhatóság a fennmaradó tartozásra az eredeti esedékességtől késedelmi pótlékot számít fel.
4.
A megbízható minősítésű adózóknak nem kell az EKÁER rendszerében kockázati biztosítékot nyújtaniuk. (Ezt a kötelezettséget egyebekben nem csak a megbízható adózói státusz váltja ki, hanem az is ha az adózó legalább két éve működik, és szerepel az adóhatóság által vezetett köztartozásmentes adózói adatbázisban.)
III.
A megbízható adózó szankcionálásának adóeljárási szabályai
1.
Ha az adózó a jogszabálysértés elkövetésének időpontjában vagy a jogszabálysértés feltárásának (jegyzőkönyvezésének) időpontjában megbízható adózónak minősült, az állami adó- és vámhatóság által kiszabható mulasztási bírság felső határa az egyébként kiszabható mulasztási bírság felső határának az 50 százaléka. Rögzített bírságösszeg vagy bírságmérték esetén a bírság mértéke az egyébként irányadó bírság 50 százaléka.
Ez azt jelenti, hogy pl. egy olyan adókötelezettség megszegésekor, ahol az adózó például 500 000 Ft összegű mulasztási bírsággal lenne sújtható, a megbízható adózó esetében a bírság maximális felső határa 250 000 Ft lehet. Illetve olyan esetekben amikor a mulasztási bírság felső határát százalékos mértékben rögzíti a jogalkotó, így pl. az EKAER bejelentési kötelezettséghez kapcsolódó jogszabályi rendelkezések megsértéséből fakadó mulasztási bírság felső határa a valótlan vagy hiányos adattartalmú bejelentéssel érintett, illetve a bejelenteni elmulasztott, vagy ténylegesen nem fuvarozott áru értékének 40 %-a helyett, 20 %-a lehet maximálisan.
2.
Az állami adó- és vámhatóság által kiszabható adóbírság felső határa, ha az adózó az adóellenőrzés alá vont adómegállapítási időszak egészében vagy az adóellenőrzés megállapításairól szóló jegyzőkönyv keltének időpontjában megbízható adózónak minősült, a kiszabható adóbírság felső határának ötven százaléka. Tehát az adóhiány 25 %-a, az általános 50 %-os mérték helyett, illetve az adóhiány 100%-a az emelt összegű 200%-os bírság helyett.
Nem alkalmazható az előző pontokban foglalt rendelkezés azon mulasztás, illetve adókülönbözet-megállapítás esetén, amely a megbízható adózói minősítés elvesztését eredményezi.
Ez azt jelenti, hogy hiába volt az adózó minősítése megbízható, ha azt az ellenőrzésről szóló jegyzőkönyvben megállapított adókülönbözet miatt elveszítené, akkor az adóhatóság már nem alkalmazhatja az adóbírságra és a mulasztási bírságra vonatkozó kedvezményt.
Az adózás rendjéről szóló törvény 153-156.§-ai
2023.06.11