Az utazásszervezési tevékenység

Utazásszervezési tevékenység

 

Az utazásszervezési tevékenység esetén az adó alapja az árrés.

Az árrés számítására 2020-ig féle módszer volt az áfa törvényben:  az egyedi nyilvántartáson alapuló módszer és az önálló pozíciószámra összesített árrés. 2020.-tól már csak az egyedi nyilvántartáson alapuló módszer használható.

Az Európai Unió Bíróságának vonatkozó jogértelmezése szerint az utazásszervezésre vonatkozó különleges szabályozást kell alkalmazni akkor is, ha az utazásszervezési szolgáltatást az adóalany továbbértékesítési céllal veszi igénybe. Ennek megfelelően 2020-tól törlésre kerül az Áfa törvény rendelkezései közül az utas fogalma.

Az utas speciális fogalmának megszűnéséből adódóan már az a személy is a régi szóhasználat szerinti utasnak minősül, aki (amely) a szolgáltatást adóalanyként/adóalanyi minőségében úgy veszi igénybe, hogy azt más javára nyújtja (tovább értékesíti azt), így az új szabályozás értelmében az utazási iroda  részére teljesített utazásszervezési szolgáltatásra is az árrésadózás alkalmazandó.

Az egyedi nyilvántartáson alapuló módszer használata során az adó alapja az árrés, amely a következőképpen számítható:

Utastól beszedett adó nélküli ellenérték mínusz az  utas javára saját nevén megrendelt más szolgáltatók által teljesített szolgáltatások adóval növelt ellenértéke.

Az így számított (árrésre) adóalapra kell a 27 % áfa-t felszámítani. (Áfa 210. §)

Az árrés számítása során a kivonandó tagot meg kell növelni a külföldön letelepedett adóalanyoktól igénybe vett, „fordított adózás” alá eső szolgáltatások után fizetendő adó összegével, vagyis az utazásszervezők által az ún. „külföldi fordított adózás” keretében megfizetett áfa csökkenti az adóalapot.

Ha a különbözet nulla vagy negatív szám, akkor az árrésként – és ezáltal az adó alapjaként – nullás értéket kell figyelembe venni, vagyis az utazásszervezőknek nem keletkezik adófizetési kötelezettségük.

 

Feladat 1.

A gyakorlatban az utas által az utazásszervezési szolgáltatásért fizetendő összeg kerül először meghatározásra. (Legyen ez 1000 Ft + áfa összeg.) Az utazásszervező kalkulálja a szolgáltatásnyújtáshoz igénybe vett (veendő) szolgáltatások, termékbeszerzések áfát is magában foglaló ellenértékének arányos részét (legyen 700 Ft), a kettő különbözete az árrés:

– a kisebbítendő tag 1000,

– a kivonandó tag 700 Ft,

– az Áfa-tv. szerinti árrés (az áfa alapja) 300 Ft,

– 27% áfa 81Ft.

Az utas felé az utat emiatt 1000 + 81 = 1081 Ft összegért kell meghirdetni.

 

Feladat 2.

Ha az előző példa számaival számolunk de úgy, hogy a szolgáltatásért az utazásszervező 1000 Ft-ot akar kérni, amely már az áfát is magában foglalja akkor úgy kell számolni, hogy az 1000 Ft és a 700 Ft különbözete a számviteli előírások alapján árrés lehetne, de az Áfa-tv. szerint nem az. Ahhoz, hogy az áfa szerinti árrés legyen, úgy kell tekinteni, hogy az áfát is magában foglalja a 300 Ft-os különbözet, és így az áfa alapja 236,22 Ft lesz, a 27 százalékos áfa pedig 63,78 Ft.

– a kisebbítendő tag [az utas által fizetendő nettó] (1000-63,78) = 936,22 Ft lesz,

– a kivonandó tag [más által teljesített bruttó] 700 Ft,

– az Áfa-tv. szerinti árrés (az áfa alapja) 236,22 Ft,

– 27% áfa 63,78 Ft. (236,22 x 0,27)

 

Feladat 3.

Utazási iroda 3 napos belföldi utazási csomagot (szállás+étkezés+wellness szolgáltatások) értékesít az utas részére nettó 50.000 Ft/fő ellenértékért. Az utas javára megrendelt, más belföldi adóalanyok által nyújtott szolgáltatások bruttó ellenértéke 44.000 Ft/fő. Számítsa ki az utazási iroda által fizetendő árrés-adót!

Az utazásszervező árrése az utastól beszedett adó nélküli ellenérték csökkentve az utas javára megrendelt, más adóalanyok által nyújtott adóval számított ellenértékkel. Erre az árrésre, mint adóalapra kell felszámítani a 27% áfát: (50.000-44.000)*0,27=1.620 Ft/fő

Tehát az utat 51.620 Ft-ért fogja hirdetni.

 

A teljesítés helye az utazásszervezési tevékenységnél.

Az Áfa tv. 208. §-a kimondja, hogy az utazásszervezési szolgáltatás nyújtása esetében a teljesítés helye az a hely, ahol az utazásszervező gazdasági céllal letelepedett, gazdasági célú letelepedés hiányában pedig az a hely, ahol lakóhelye vagy szokásos tartózkodási helye van.

A teljesítési hely meghatározása szempontjából az utas illetősége és a fizikai teljesítés helye nem bír relevanciával.

Az utazásszervezési szolgáltatás teljesítésére az új áfatörvényben külön teljesítési időpont már nem szerepel, arra a főszabály, vagyis a teljesítés tényállásszerű megvalósulásának időpontja [áfatörvény 55. § (1) bekezdés] az irányadó.

A 2006/112/EK Irányelv 309. cikkének előírása értelmében azokat a szolgáltatásokat, amelyekre az utazási iroda más adóalanyoknak ad megbízást, és a megbízott adóalanyok ezeket a szolgáltatásokat az utas részére Közösségen kívüli országban teljesítik, úgy adómentesnek minősülő közvetítői tevékenység okán ezen szolgáltatások után nem kell árrés-adót fizetni. Ha az említett szolgáltatások csak részben teljesülnek harmadik országban, úgy az adómentesség is csak arányosan érvényesíthető. tehát pl. egy Magyarországi székhelyű utazási irodának Albániába szervezett útjaival kapcsolatos utazásszervező tevékenysége után belföldön nem kell áfa-t fizetni

 

Az utazásszervezési tevékenység esetén a levonható áfa

Az utazásszervezők az utazásszervezési szolgáltatások teljesítéséhez szükséges beszerzései tekintetében az áfatörvény külön adólevonási jogot nem tesz lehetővé.

Az árrésadóztatás alkalmazásakor a le nem vonható áfa összegébe beletartozik a fordított adózás során az utazásszervező által megállapított áfa is.

A fentiektől eltérően az utazásszervezők az áfatörvény általános szabályai szerint levonásba helyezhetik az utazásszervezési szolgáltatások érdekében igénybe vett, illetve beszerzett azon szolgáltatásokat és termékeket terhelő előzetesen felszámított adót, amelyeket az utas felé nem számláztak tovább (például ügynöki díjak, prospektus-előállítás költségei).

 

Az előleg az utazásszervezési tevékenység esetén

Az utazásszervezési tevékenység teljesítési időpontját – jellemzően az utazás befejezését – megelőzően juttatott, utazásszervezési szolgáltatások ellenértékébe beszámító vagyoni előnyök az Áfa tv. 59. §-a alapján előlegnek minősülnek

A kapott előleg után áfa-fizetési kötelezettsége az utazásszervezőknek is az előleg jóváírásának, kézhezvételének időpontjában keletkezik.

Mivel az utazásszervező árrés szerint adózik, így az általa beszedett előlegből is csak a kalkulált árrésre esően kell adófizetési kötelezettséget teljesítenie. (Áfa tv 209. §).

Tehát az utazásszervező által beszedett előleg után a kalkulált árrés szerinti áfa-t kell a bevallásban fizetendő adóként szerepeltetni.

Utazásszervezési szolgáltatás nyújtása esetén az átvett előleg már az árrésnek megfelelő részt arányosan tartalmazza, (Áfa tv. 209. § (1))

 

Feladat 4.

Havi bevalló belföldi utazásszervező 2022. áprilisban

  • 400 eFt előleget vett át franciaországi utazásokra jelentkezőktől. Az utazásokra júliusban kerül sor. A szóban forgó utakra az iroda által kalkulált árrés 6%.
  • A 04.26-án fizetési esedékességgel érkező 04.22-én kelt közüzemi számla (elszámolási időszak: 03.20-04.20) nettó 36 eFt
  • 26 kelt telefonszámla (elszámolási időszak 03.25-04.25) fizetési határidő 04.30. nettó 220 eFt
  • Az iroda havi bérleti díja (a bérbeadó adókötelezettséget választott). (elszámolási időszak 04.01-04.30) Számla kelte 04.25.; fizetési határidő:04.30 nettó180 eFt

Kérdések:

  • Kell-e áprilisban áfát fizetni, és ha igen milyen összegű adófizetési kötelezettség keletkezik az átvett előleg után?
  • Az általános szabályok szerint levonható-e a működéssel kapcsolatban felmerült input áfa figyelemmel az árrés-adózásra is? Ha igen, számítsa ki a levonható előzetesen felszámított áfa összegét!

Megoldás:

Az utazásszervező által átvett előleg áfa-köteles a kalkulált árrésnek megfelelő összeg erejéig. Az átvett előlegből a kalkulált árrés szerint számított összeg az adó fedezetét is tartalmazza:

6.400 eFt*0,06*0,2126~82 eFt fizetendő áfa keletkezik

Az adókötelezettségét árrés-adózás szerint teljesítő adóalany is adólevonásra jogosító tevékenységet végez, így a működéssel, fenntartással kapcsolatban történő beszerzés, igénybevett szolgáltatás áfája az általános szabályok szerint levonható:

közüzemi számla: 36 Eft*0,27~10 eFt

telefonszámla 220 eFt*0,27*0,7~42 eFt

bérleti díj: 180 eFt*0,27~49 eFt

Összesen: 101 eFt levonható áfa keletkezik

 

Feladat 5.

Utazásszervező 2022.09.08 napján150 eFt előleget vesz át Egyiptomba irányuló úthoz. Az útra 3%-os árréssel kalkulál. Mennyi a fizetendő áfa? (kerekítés nélkül)

Megoldás:

Az EU-n kívüli „harmadik” országba irányuló utaknál az utazásszervezési szolgáltatás mentes az adó alól. (Áfa tv. 211. §). Tehát az arra vonatkozó előleg után sem keletkezik fizetendő áfa.

 

2022.12.17

 

KapcsolatMonok Tamás
Várom megkeresését az alábbi elérhetőségek egyikén.
AVANTAGEHeadquarters
Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via empowerment.
OUR LOCATIONSWhere to find us?
https://monoktamas.hu/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GET IN TOUCHAvantage Social links
Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail.

Copyright. Minden jog fenntartva.

Készítette /Üzemelteti: Reklámszervezés