Kriptovaluta megszerzésére fordított összeg

Kriptovaluta megszerzésére fordított összeg

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja tv. 67/C. § (2) bekezdése értelmében kriptoeszközzel végrehajtott ügyletnek azt az ügyletet kell tekinteni, amelyben a magánszemély bárki számára megköthető, elérhető (nem zártkörű) ügyletben kriptoeszköz átruházása, átengedése révén (ideértve a kriptoeszköz biztosította jog gyakorlását is) nem kriptoeszköz formájában vagyoni értéket szerez.

Adóköteles ügylet tehát csak akkor keletkezik, ha a kriptoeszköz kikerül a kriptovilágból, ezért az ilyen eszköz bányászata Önmagában nem keletkeztet adókötelezettséget.

Krjptoeszközzel végrehajtott ügyletből származó jövedelem akkor keletkezik, ha a magánszemélynek az adóévben ügyleti nyeresége keletkezik.

Ügyleti nyereséget akkor kell megállapítani, ha a tárgyévi ügyletek révén megszerzett bevételek összege meghaladja a kriptoeszközök megszerzésére és az ügyletekhez kapcsolódó díjakra, jutalékokra fordított tárgyévi igazolt kiadásokat.

Nem kell ügyleti bevételt megállapítani, ha az ügyletből származó bevétel a minimálbér 10 százalékát nem haladja meg, feltéve, hogy a bevétel megszerzésének napjára más, azonos tárgyú ügyletből a magánszemély nem szerez bevételt, továbbá az adóévben e bevételek összege a minimálbért nem haladja meg.

Az Szja tv. 67/C. § (4) bekezdés b) pontja szerint az ügyleti eredmény megállapítása során a kriptoeszköz megszerzésére fordított kiadásként vehető figyelembe – ha a kriptoeszközt a magánszemély a tárgyévben a kriptoeszköz előállítására (ún. bányászatára) vagy az ahhoz kapcsolódó rendszer működtetésében való közreműködésre („validálás” és hasonló tevékenységek) tekintettel szerezte -, a megszerzés alapjául szolgáló tevékenység érdekében felmerült, igazolt kiadás.

Ez azt jelenti, hogy ha a magánszemély a kriptoeszközt bányászat során, vagy a bányászathoz kapcsolódó rendszerek működtetésében való részvétel („validálás” és hasonló tevékenységek) során szerezte, megszerzésre fordított összegként a tevékenység érdekében felmerült, igazolt kiadás figyelembe vehető.

Az előzőek alapján a kriptoeszköz bányászata érdekében megvásárolt számítástechnikai eszközök beszerzésére fordított igazolt kiadások költségként elszámolhatóak.

A bányászathoz használt villamos energia díjának költségként történő figyelembe vételére vonatkozóan az Szja tv. 3. számú mellékletének a rendelkezése az irányadó. Az Szja tv. 3. számú melléklet bevezető szövege értelmében – az elismert költségekre és a költségek elszámolására vonatkozó általános rendelkezéseit is figyelembe véve -, az e mellékletben foglaltakat kell alkalmazni minden olyan esetben, amikor a magánszemély kiadásainak elszámolása, megtérítése (ideértve a jogszabály alapján történő költségtérítést is) szempontjából minősíteni szükséges, hogy az beletartozik-e az elismert költségek körébe.

A 3. számú melléklet 11. pontja szerint az adózás rendjéről szóló törvény szerinti telephely (Art 7.§ 47.pont) világítás díja költségként elszámolható kiadásnak minősül azzal, hogy ha a lakás és a telephely műszakilag nem elkülönített, akkor a tevékenységgel arányosan lehet a kiadásokat figyelembe venni az adott költségre jellemző mértékegységek alapulvételével (a közüzemi számlák esetében a házastárs nevére szóló számla alapján is).

 

2024.11.30

KapcsolatMonok Tamás
Várom megkeresését az alábbi elérhetőségek egyikén.
AVANTAGEHeadquarters
Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via empowerment.
OUR LOCATIONSWhere to find us?
https://monoktamas.hu/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GET IN TOUCHAvantage Social links
Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail.

Copyright. Minden jog fenntartva.

Készítette /Üzemelteti: Reklámszervezés