A távmunkavégzéssel összefüggő költségtérítéssel szembeni költségelszámolás 
A távmunkavégzéssel összefüggő költségtérítéssel szembeni költségelszámolás témájában fontos tudnivaló, hogy az Szja tv. 3. számú melléklet 1. fejezet 24. pont a) alpontja alapján a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvénynek a távmunkavégzésre vonatkozó rendelkezéseinek megfelelően, a munkaszerződésben foglaltak szerint távmunkát végző munkavállalót a távmunkavégzéssel összefüggésben terhelő költség(ek) megtérítése érdekében a munkáltató által kifizetett bevétellel szemben a munkavállaló a távmunkavégzéshez, valamint a kapcsolattartáshoz szükséges nem anyagi jószág, számítógép, számítástechnikai eszköz megszerzésére fordított 200 ezer forintot meg nem haladó, igazolt kiadást számolhatja el költségként.
Ugyanezen rendelkezés b) pontja szerint a 200 ezer forintot meghaladó kiadás esetében 33 százalékos leírási kulcs alkalmazásával értékcsökkenési leírás költségként történő elszámolására van lehetőség.
A költségtérítéssel szemben ezek a költségek tételes költségelszámolással számolhatók el bizonylatok alapján, az Szja tv. 5. számú melléklete szerinti tárgyi eszközök nyilvántartásra vonatkozó, és a 11. számú mellékletben foglalt, az értékcsökkenési leírásra vonatkozó rendelkezések megfelelő alkalmazásával.
Az Szja tv. 4. § (3) bekezdése alapján elismert költségnek csak a bevételszerző tevékenységgel összefüggő, kizárólag a bevétel megszerzése, a tevékenység folytatása érdekében az adóévben ténylegesen kifizetett, szabályszerűen igazolt kiadás tekinthető.
Az Szja tv. 3. számú melléklet I. fejezet 24. pontja szerinti felsorolásban említett kiadásoknak tehát a munkavállalót a távmunkavégzéssel összefüggő költségek megtérítését kell szolgálniuk, azoknak az adott távmunkavégzésre irányuló jogviszonyhoz kell kapcsolódniuk ahhoz, hogy a munkáltató által biztosított költségtérítéssel szemben költségként elszámolhatók legyenek.
Ha a távmunkavégzéshez, a kapcsolattartáshoz szükséges számítógépet, számítástechnikai eszközt a munkavállaló szerzi be és az erre vonatkozó számla nem a munkáltató nevére szól, vagy ezek az eszközók a munkavállaló tulajdonába kerülnek, akkor a számla ellenében kapott költségtérítés a munkavállaló nem önálló tevékenységéből származó bevételnek számít.
Ha a munkáltató pl. augusztus hónapban fizet 150 ezer forint költségtérítést a munkavállalónak számítógép beszerzésére, akkor ez az igazolt kiadás az Szja tv. 3. számú melléklet I. fejezet 24. pont a) alpontja alapján a költségtérítéssel szemben elszámolható költségként, hiszen annak összege nem haladja meg a 200 ezer forintot.
Ha a munkáltató a távmunkavégzéssel összefüggő költségek megtérítése érdekében november hónapban további 150 ezer forint költségtérítést fizet a munkavállalónak számítógép vásárlásához, akkor a november havi költségtérítés összegéből 50 ezer forint számolható el az a) pont alapján költségként, mivel ez és az előzőleg augusztusban fizetett költségtérítés felhasználásával eszközölt kiadás együttesen még nem haladja meg a 200 ezer forintos értékhatárt.
A munkáltató által a novemberben fizetett költségtérítés összegéből 100 ezer forint összegű kiadás esetében pedig az Szja tv. 3. számú melléklet 1. fejezet 24. pont b) alpontját kell alkalmazni, azaz ezen kiadásnál évente 33 százalékos leírási kulcs alkalmazásával értékcsökkenési leírást érvényesíthet a költségtérítéssel szemben a munkavállaló.
Fontos tudni, hogy az Szja tv. 25. § (1) bekezdésében foglaltak értelmében nem önálló tevékenységből származó bevételnek számít minden olyan bevétel, amelyet a magánszemély e tevékenységével összefüggésben, vagy egyébként az e tevékenysége alapjául szolgáló jogviszonyára tekintettel megszerez, ideértve különösen a költségtérítést.
A nem önálló tevékenységből származó bevétel egésze jövedelem, kivéve a nem önálló tevékenységre tekintettel költségtérítés címén kapott bevételt, amelyből levonható -legfeljebb a költségtérítés címén kapott bevétel mértékéig- a tv. 3. számú mellékletének rendelkezései szerint elismert költség.
Ebből az is következik, hogy ha a munkáltató a számítástechnikai eszköz megvásárlására szolgáló összegen felül nem ad a munkavállalónak a távmunkavégzéssel összefüggő költségek megtérítéséhez további költségtérítést az adóévet követő két évben, akkor a magánszemélynek költségtérítés címén megszerzett bevétel hiányában nincs lehetősége költség elszámolásra, ezáltal az Szja tv. 3. számú melléklet 1. fejezet 24. pont b) alpontja alapján még fennmaradt értékcsökkenési leírás elszámolására sem, hiszen ez utóbbi is a költségként elszámolható, elismert kiadásnak egyik típusának minősül.
2022.12.29